Az osztályok közös szabadulása 4. nap
4.nap 2020.04.24.
Ahogy Misi beütötte a számot, hasonlóan az előző napokhoz, egy másik világban és időben találták magukat!
Egy település határában voltak. Az út mellett két tábla, az egyiken a település neve, Anchianó, a másikon pedig, hogy Firenze 18 km. Hol lehetünk?
Misi gyorsan tudta a választ! "A középkor egyik legnagyobb alakjának születési helyén voltak. Tudjátok ki született itt?"
Néhány információ róla:
Minden idők egyik legnagyobb, legtermékenyebb gondolkodója, lángelméje. Zseniális mérnök, fantasztikus festő és szobrász! Sokszor nevezik a reneszánsz ember őstípusának, akinek végtelen kíváncsisága csak a felfedezéseinek erejével volt egyenlő. Széles körben az egyik legnagyobb festőnek tartják, és egyes vélemények szerint ő lehetett minden idők legműveltebb embere.
Az alábbiakban 10 állítást találtok róla. Vajon hány igaz és hány hamis van közöttük?
1. A festőként, szobrászként, költőként, íróként, építészként, feltalálóként, anatómusként és hadmérnökként is ismert Leonardo da Vinci az olaszországi Vinci melletti Anchianóban, 1452. április 15-én született egy parasztleány és a város jegyzője törvénytelen gyermekeként.
2. Leonardo - akit minden idők egyik legműveltebb emberének tartanak - gyermekként nem kapott formális oktatást, csak írni-olvasni tanították, illetve az alapvető matematikai műveleteket sajátította el.
3. A reneszánsz géniusz kiválóan játszott lanton, olyannyira, hogy amikor Milánóba, Lodovico Sforza herceg udvarába került, nem tudósként vagy művészként, hanem zenészként mutatták be.
4. Bár Leonardót elsősorban festőként ismerjük, feltehetően egyetlen önarcképet sem hagyott az utókorra.
5. Leonardo tükörírással jegyezte le gondolatait, állítólag így akarta megakadályozni, hogy ellopják ötleteit.
6. A történelemben először Leonardo próbált rájönni, hogy miért kék az ég - azt követően, hogy 1474-ben a fénnyel és az árnyékkal kezdett foglalkozni.
7. A firenzei bírósági dokumentumok szerint a tudóst 1476-ban szodómiával vádolták, de a vádat végül ejtették. A hírek szerint Leonardónak egy férfi modellje miatt kellett majdnem bűnhődnie.
8. Leonardo leghíresebb festménye, ...................... amelyen 1503 és 1506 között dolgozott. A legenda szerint ebből két évet vett el a nőalak rejtélyes mosolyának megalkotása.
9. Egyik leghíresebb műve, az emberi testnek a művészetekre tett hatását és arányait összefoglaló Vitruvius-tanulmány ötletét a legújabb kutatások szerint a tudós plagizálta.
10. Leonardo nevéhez számos találmány kötődik: a reneszánsz tudós többek között légcsavart, repülő- és vízkiemelő szerkezetet, katapultot és tankot is tervezett.
Ahogy Leonardo életét, műveit felidézték Utazóink, Misi babrálni kezdett az Időgéppel suhantak is tovább az időben, a következő pillanatban már egy mezőn álltak, szemben egy dombon vár állt - Hőseink jól megfigyelték erős falait, kiugró bástyáit, rácsos kapuját, felvonóhídját.
"Hol lehetünk?" tűnődött Lilla. "Nézd csak!" kiáltott Misi és a vár felé mutatott. A közelben néhány vitéz tanakodott. A kis család fülelni kezdett, majd Lilla felkiáltott:
"Ez egy magyar végvár! A török támadásától tartanak! Ha jól hallom, amiről beszélnek, a védekezés és az esetleges menekülés lehetőségeit fontolgatják. "
"Már tudom is, hogy hol vagyunk" kiáltott fel Misi. "Még jó, hogy nem adták meg magukat, szegényebbek lennénk, mi magyarok egy fantasztikus győzelemmel! 1552-ben vagyunk! Na, tudjátok, hogy hol?"
Az alábbi táblázatban 6 végvár nevét találjátok. A táblázat alatt évszámokat és a várak kapitányait soroltuk fel. Írd be az évszámokat és a neveket a táblázatba, természetesen mindegyiket a megfelelő sorba!
Évszámok: 1552, 1532, 1552, 1566, 1584, 1552
Várkapitányok: Jurisics Miklós, Pálffy Miklós, Zrínyi Miklós, Losonczy István, Dobó István, Szondy György
A leghíresebb csatában (Eger) kb. hány ezer védő állt szemben a hatalmas török sereggel?
Ahogy a vitézeket hallgatták és emlékeztek a fantasztikus győzelemre, Misi már izgatottan forgatta az Időgépet a kezében.
"Hú, de hideg van, és mekkora tömeg!" - kiáltott fel Misi, miután magához tért az időugrástól. "És, hol lehetünk?" - kérdezte Lilla
Ekkor a tömeg megindult és skandáltak egy nevet, melyet nem értettek először. Misi jött rá leghamarabb, hol járnak térben és időben egyaránt! "Székesfehérváron vagyunk és egy koronázásra értünk ide éppen!" - mondta. "Ha jól gondolkodok, akkor ma van karácsony első napja és éppen 1000-ben vagyunk!" - mondta Misi.
Ti is tudjátok már, hol, merre járnak Utazóink?
Ha még nem, segítségetekre lesz az aláírása!
"Gyönyörű ünnepség volt, utunk megkoronázása!" - mondta Misi, majd rápillantva az időgépre, ismét egy szám villogását látta.
Mi is volt ez? Misi már be is ütötte a kódot, melyet útjuk során összerakott, és a következő pillanatban már ismét úton voltak, repültek az időben.
Hosszabb út volt ez a szokásosnál, de annál nagyobb öröm és meglepetés volt a vége.
Ott álltak a szoba közepén, ahol nem is olyan rég Misi, a padláson talált gépezetet mutatta meg szüleinek.
Újra otthon!
József elkérte Misitől az Időgépet, majd két alkatrészt eltávolítva vissza is adta neki. "Most már játszhattok vele nyugodtan." - mondta, "én meg megyek vissza a borbély üzletembe, sokan várnak még ma rám. Fiam, te meg írhatnál még pár verset, nagyon szeretjük olvasni írásaidat."
Misi szót fogadott, életében még sok szép verset írt, többek között:
Az estve, Zsugori uram, Konstancinápoly, A pillantó szemek, A boldogság, Tartózkodó kérelem, Az esküvés, A Magánossághoz, A tihanyi Ekhóhoz, Jövendölés az első oskoláról a Somogyban, A Reményhez, Szerelemdal a csikóbőrös kulacshoz, Szegény Zsuzsi, a táborozáskor, Tüdőgyulladásomról, Dorottya, Az özvegy Karnyóné és a két szeleburdiak, Vajda Juliannának szerelmemnek, A méla Tempefői, vagy az is bolond, aki poétává lesz Magyarországon
Ki volt Misi, a főhősünk, akivel és családjával egész héten kalandoztunk? Rájöttél már?
............................................................. Mihály
Lassan véget ér egész hetes játékunk.
Még meg kell fejtenetek a mai kódot, melyet Misi beütött az Időgépbe!
A kódot itt tudjátok beküldeni: